Public Notice

2012 General Election Offices/Candidates

The voters of Jackson County are notified by the county election board in accordance with Indiana Code 3-10-2-2 that a general election will be held in the county on November 6, 2012 with the polls open from 6:00 a.m. until 6:00 p.m., prevailing local time.

In accordance with the list of candidates and the public questions certified to me by the Indiana election division or this county’s election board, and the certificates of candidate selection filed in the office of the circuit court clerk of this county, candidates for the following offices will be on the general election ballot:

US Pres-Dem-

Barack Obama/ Joe Biden

US Pres- Rep

Mitt Romney/ Paul Ryan

US Pres- Lib

Gary Johnson/ James P. Gray

US Senator- Dem

Joe Donnelly

US Senator- Rep

Richard E. Mourdock

US Senator- Lib

Andrew “Andy” Horning

Governor- Dem

John R. Gregg/Vi Simpson

Governor-Rep

Mike Pence/Sue Ellsperman

Governor- Lib

Rupert Boneham/ Brad Klopfenstein

Attorney General – Rep

Greg Zoeller

Attorney General- Dem

Kay Fleming

Superintendent Of Public Ins-Rep

Tony Bennett

Superintendent Of Public Ins- Dem

Glenda Ritz

US Representative  Dist 9 – Dem

Shelli Yoder

US Representative  Dist 9- Rep

Todd Young

State Senator- Dist 44- Dem

No Candidate Filed

State Senator Dist 44 -Rep

Brent Steele

State Representative  Dist 65- Dem

No Candidate Filed

State Representative Dist 65- Rep

Eric A Koch

State Representative Dist 65 – Lib

Al Cox

State Representative Dist 69- Dem

Jim McCormick

State Representative Dist 69- Rep

Jim Lucas

State Representative  Dist 73- Dem

Sandra Blanton

State Representative  Dist 73- Rep

Steve Davisson

Judge Of Circuit Court- Dem

Joseph M.  Robertson

Judge Of Circuit Court- Rep

Richard W. Poynter

County Auditor- Dem

Autumn R. Kinser

County Auditor- Rep

Kathy S. Hohenstrieter

County Treasurer- Dem

Nalona Deputy  Bush

County Treasurer- Rep

Maria L. Fisher

County Coroner- Dem

Roger V. Wheeler

County Coroner- Rep

No Candidate Filed

County Surveyor- Dem

Johnathon Issacs

County Surveyor- Rep

Daniel S. Blann

Comm Dist 1- Rep

Jerry W. Hounshel

Comm  Dist 2- Dem

John D. Schafstall

Comm Dist 2 Rep

Thomas M. Joray

County Council- 3 Seats

Council At Large- Dem

Jerry L. “J.L.” Brewer II

Rick Hirtzel

Steve Ritter

Council At Large- Rep

Becky Schepman

Charles S. Murphy

Joeseph “Joe” Bowman

Jackson- 1 Seat

School Board- Jackson Township

Monique Christensen

Jeff Joray

Martha McIntire

Hamilton- 1 Seat

School Board- Hamilton Township

Kenneth L. Browning

Thomas Hoene

Pieter Thomasma

Seymour City- 1 Seat

School Board- Seymour City

Art Juergens

James Shepherd

School Board- Crothersville Dist 1

Trina Mclain

School Board- Crothersville Dist 4

Dale Schmelzle

School Board- Medora

Medora- 3 Seats

Joe K. Campbell

Greg Barnett

Teresa L. Brewer

Todd P. Carney

Ricky Underwood Jr.

10/17